• شنبه - چهارشنبه 9:00 - 14:00 و 16:30 تا 21:00 پنجشنبه 9:00 - 14:00
 • info@tamiratesfahan.com

آیا شما نیز از اتو بخار و یا اتو پرسی برای اتوکشی لباس هایتان استفاده می کنید؟  با نحوه جرم گیری اتو بخار آشنایی دارید؟  هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید؟

هر وسیله ای که با آب و دیگر سیالات در ارتباط باشد نیاز به جرم گیری و رسیدگی دارد. در واقع رسوب زدایی اتو پرس به مجموعه کارهایی گفته می شود که بتواند محفظه اتو را از رسوباتی که در داخل آن جمع شده است، تمیز کند. این کار می تواند به روش های مختلف و با استفاده از پاک کننده های شیمیایی متفاوتی از قبیل جرم گیرها انجام بگیرد. به دلیل قیمت تقریبا بالایی که این مدل از اتوها دارند، لازم است در مورد نگهداری و مراقبت از آنها دقت بیشتری به خرج دهید.

جرم گیری اتو پرس چه تاثیری در عملکرد دستگاه دارد؟

مسلما با جرم گیری اتو بخار، کارایی آن بیشتر از قبل شده و عمر مفید دستگاه نیز افزایش می یابد. باقی ماندن کثیفی ها و رسوبات در محفظه اتو مانع از خارج شدن بخار با فشار زیاد شده و بازدهی اتو را کاهش می دهد. علاوه بر این موارد، جرم گیری به موقع اتو مانع از ایجاد لک بر روی لباس ها می گردد. در حالت کلی با جرم گیری اتو بخار علاوه بر کیفیت بالای اتوکشی، مصرف انرژی را نیز بهینه می کنید.

روش رسوب زدایی اتو پرس چیست؟ بهترین نحوه و طریقه جرم گیری اتو بخار
رسوب زدایی اتو پرس

چگونه رسوب اتو بخار را از بین ببریم؟

طریقه رسوب زدایی اتو پرس منحصر به یک روش کلی نیست و شما می توانید روش های مختلفی را امتحان کنید. حتما برای شما نیز پیش آمده که وقتی متوجه رسوبات اتو شدید، این سوال در ذهن تان نقش بسته که چگونه رسوب اتو بخار را از بین ببریم؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

روش اول

استفاده از آب مقطر و سرکه یکی از ساده ترین روش های رسوب زدایی اتو محسوب می گردد. همان طور که می دانید از سرکه به عنوان لکه بر در خیلی از کارها می توان استفاده نمود. این ماده در دسترس است و علاوه بر آن خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارد. نحوه رسوب زدایی اتو پرس را به این شیوه انجام دهید:

 1. در صورتی که جرم ها و رسوبات قابل مشاهده هستند تا حد امکان آنها را تمیز و پاک کنید.
 2. به اندازه یک فنجان آب مقطر را با یک چهارم فنجان سرکه سفید ترکیب کنید و محلول آماده شده را در مخزن اتو بریزید.
 3. حالا دو شاخه اتو را به برق زده و تنظیمات آن را روی بخار تنظیم کنید. از درجه متوسط رو به بالا استفاده کنید.
 4. در این مرحله با قرار دادن یک حوله روی اتو، دمای آن را نیز افزایش دهید. لازم است در این حالت اتو روی بخار کامل قرار بگیرد.
 5. توصیه می کنیم این کار را چند مرتبه تکرار کنید. در نهایت اتو را خاموش و سپس مخزن آن را نیز خالی کنید.
 6. در نهایت مخزن را با یک فنجان آب مقطر پر کنید و دوباره اتو را روشن کنید. به این شیوه رسوبات و جرم به صورت کامل از مخزن خارج خواهد شد.

روش دوم

روش بعدی استفاده از محلول نمک و آب مقطر است که البته مقدار نمک باید کنترل شده باشد. استفاده از نمک بیشتر خود ممکن است موجب ایجاد رسوب گردد پس بیشتر دقت کنید.

نحوه تمیز کردن کف اتو بخار سوخته

ممکن است کف اتو پرسی به دلیل آثار سوختگی باقی مانده و یا کثیفی ها نیاز به تمیز کاری داشته باشد. برای تمیز کردن کف اتو بخار سوخته می توانید آب را با کمی مواد شوینده ترکیب کرده و از محلول حاصل برای تمیزی استفاده کنید. به این صورت که به اندازه 2 قاشق چایخوری از ماده شوینده را با یک فنجان آب گرم ترکیب کرده و کاملا حل کنید. در نهایت پارچه ای نرم انتخاب کنید و در محلول آغشته کرده و با آن سطح سوخته و جرم گرفته اتو را تمیز کنید. دقت کنید پارچه بر روی اتو خط و خش نیندازد. استفاده از پارچه های زبر و یا حتی سیم برای این کار مجاز نمی باشد.

روش رسوب زدایی اتو پرس چیست؟ بهترین نحوه و طریقه جرم گیری اتو بخار
بهترین روش روسوب زدایی

عدم جرم گیری اتو پرس چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

رسوب زدایی اتو باید به شیوه مناسبی و به صورت دوره ای انجام بگیرد. در غیر این صورت راه خروج بخار بسته شده و بخار کمتری از دستگاه خارج خواهد شد. این موضوع علاوه بر مصرف بیش از اندازه انرژی، بازدهی اتوکشی را نیز کاهش خواهد داد. در چنین حالتی برای خروج بخار بیشتر، فشار مضاعفی بر روی دستگاه وارد شده و عمر مفید آن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

در صورتی که بی اعتنا به رسوبات ایجاد شده، همچنان با اتوی خود کار کنید ممکن است جرم های به وجود آمده کم کم به قطعات دیگر اتو نیز آسیب وارد کنند. این موضوع در بلند مدت موجب خرابی دستگاه شده و ضررهای مالی بیشتری به دنبال دارد.

اهمیت رسوب زدایی اتو پرس بایترون

اتو پرسی ها علاوه بر از بین بردن چین و چروک های لباس ها و ملحفه ها، به کمک فشار بالای بخاری که از دستگاه متصاعد می گردد آنها را ضدعفونی نیز می کنند. اگر به صورت دوره ای و مرتب اقدام به رسوب زدایی اتو نکنید، جرم ها و رسوبات ایجاد شده روز به روز بیشتر خواهند شد. این موضوع می تواند رسوبات را سخت تر نموده و کار رسوب زدایی را مشکل تر کند. با استفاده بیشتر از چنین دستگاهی، صدمات وارد شده به آن بیشتر شده و کم کم کارایی اتو از بین خواهد رفت.

روش رسوب زدایی اتو پرس چیست؟ بهترین نحوه و طریقه جرم گیری اتو بخار
جرم گیری اتو بخار

پیشگیری از ایجاد رسوب در اتو پرس

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است پس بهتر از قبل ایجاد رسوب به فکر راه حلی برای جلوگیری از ایجاد آن باشیم. استفاده از آب مقطر به جای شهری ساده ترین روش پیشگیری است. به این وسیله می تواند ایجاد رسوب در اتو بخار جلوگیری کرد و یا حداقل تشکیل آن را به تعویق انداخت. همان طور که می دانید مواد معدنی موجود در آب مقطر به دلیل تقطیر از بین رفته و به همین دلیل استفاده از آن توصیه می گردد.

چه زمانی برای رسوب زدایی اتو بخار فیلیپس مناسب است؟

جرم گیری اتو پرس بایستی زمانی انجام بگیرد که علائم زیر در دستگاه شما مشاهده گردد:

 1. نشت آب از منافذ بخار دستگاه
 2. در اتوهای دستی راحت حرکت نکردن اتو بر روی لباس ها
 3. کاهش میزان بخاردهی اتو
 4. مشاهده مواد چسبنده ای به رنگ قهوه ای بر روی سطح فلزی اتو و یا حتی لباس ها

با مشاهده هر کدام از علائم بالا باید برای جرم گیری اتو بخار اقدام کنید و نیازی به بروز همه علائم نیست.

کلام پایانی

در این مقاله به مشکلاتی که ممکن است به دلیل ایجاد رسوب برای اتوهای بخار پیش آید اشاره کردیم. در ادامه به چند روش رسوب زدایی اتو بخار اشاره کردیم. فرقی نمی کند که شما قصد آشنایی با نحوه رسوب زدایی اتو فیلیپس را داشته باشید و یا رسوب زدایی اتو بخار تفال مدنظرتان باشد. روش های رسوب زدایی برای همه برندها یکسان است.

نظرات کاربران

اطلاعات تماس

اصفهان - خیابان هاتف - تعمیرات زبردست

09130332302 info@tamiratesfahan.com
تماس