• شنبه - چهارشنبه 9:00 - 14:00 و 16:30 تا 21:00 پنجشنبه 9:00 - 14:00
 • info@tamiratesfahan.com

آیا می دانید مایکروفر چیست؟ با قابلیت ها و کاربردهای آن آشنا هستید؟ سومین و رایج ترین وسیله ای که می توان برای گرمایش خانگی به منظور پخت و گرم کردن غذا از آن استفاده کرد، مایکروفر است. فناوری به کار رفته در این وسیله می تواند برای خشک کردن، پخت و یا حتی طبخ غذا مورد استفاده قرار بگیرد. 

ماکروفر در زبان ساده مایکروویو یا اجاق مایکروویو فری است که غذا را خیلی سریع توسط تابش الکترومغناطیسی به جای گرما می پزد .

در دنیای امروز مایکروفرها وسایلی بسیار محبوب هستند چرا که می توانید با استفاده از آنها غذاها را در مدت زمان بسیار کمتر و حتی شگفت آوری بپزید و یا آنها را گرم کنید. مایکروفرها در آشپزخانه های مدرن امروزی بسیار کارآمد بوده و کاربری زیادی دارند. البته لازم به ذکر است که مایکروفر تنها خود غذا را گرم می کند ولی ظرف آن در این فرایند گرم نخواهد شد. اما واقعا مایکروفر چیست؟

برای هرگونه تعمیر ماکروفر در اصفهان با ما تماس بگیرید 👨‍🍳

09130332302

مایکروفر چیست؟

در قرن بیستم به واسطه پیشرفت علم و تکنولوژی اختراعات بسیاری به ثبت رسیده است که می توان مایکروفر را بزرگترین و پر کاربردترین آنها دانست. آمار فروش و استفاده از این وسیله به اندازه ای است که تقریبا در بیشتر خانه های مدرن امروزی به چشم می خورد. کارایی اصلی مایکروفر توسط تولید امواج الکترومغناطیسی می باشد که می تواند در محفظه داخلی مایکروفر با سرعتی برابر با سرعت نور منتشر گردد. امواج الکترومغناطیسی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح نیستند.

استریل کردن و یا پاستوریزه کردن برخی از غذاها نیز می تواند توسط مایکروفر انجام بگیرد. از این وسیله می توان به صورت خانگی و صنعتی استفاده کرد زیرا در اندازه ها و انواع متفاوتی تولید می شوند تا بتوان برای کاربری های مختلفی از آنها استفاده کرد.

مایکروفر چیست
مایکروفر چیست

مکانیزم مایکروفر چیست؟

حال که دانستید مایکروفر چیست، بهتر است با نحوه کار آن و اینکه چگونه می تواند بدون شعله و آتش غذاها را گرم کند نیز آشنا شوید. توضیح اینکه مایکروفر چگونه کار می کند موضوعی تخصصی است ولی سعی خواهیم کرد تا حد امکان به شیوه ساده تری به بیان چگونگی و نحوه کار این دستگاه بپردازیم.

به بیان ساده قطعه ای در مایکروفر تعبیه شده است به نام ترانزیستور که می تواند امواج الکترومغناطیسی تولید کند. این امواج طی فرایندی موجب جنب و جوش و حرکت مولکول های غذا می شوند. با حرکت مولکول های غذا، اصطکاکی که بین آنها ایجاد می گردد می تواند در نهایت انرژی مغناطیسی را تبدیل به انرژی گرمایی کند. 

انرژی گرمایی تولید شده در بافت مواد مایع و آب دار بیشتر جذب می شود و به همین دلیل مواد مایع زودتر گرم می شوند ولی این انرژی در مواد جامد تاثیری ندارد. همان طور که می دانید ظروف غذا در زمان گرم کردن غذاها در داخل مایکروفر، گرم نمی شوند که دلیل آن عدم نفوذ انرژی مغناطیسی در ظرف به دلیل جامد بودن آن است.

همچنین بخوانید: فرق مایکروفر با مایکروویو 📺

کاربرد مایکروفر چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم مایکروفرها از لوازم پر کاربردی هستند که علاوه بر مصارف خانگی در اندازه های کوچک، اندازه های بزرگتر آنها نیز در کاربری های تجاری از جمله رستوران ها، فست فودها و کارخانجات فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. 

تنها دانستن اینکه مایکروفر چیست نمی تواند برای کاربران مفید باشد و باید بدانند کاربرد مایکروفر چیست تا بتوانند از دستگاه به صورت بهینه استفاده کنند. اصلی ترین موارد استفاده از مایکروفر را می توان  به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. خشک کردن مواد غذایی:

  برای خشک کردن مواد غذایی از قبیل گل ها، میوه ها، مغزهای مختلف و ... مایکروفر می تواند بسیار کارآمد باشد. با استفاده از این دستگاه مواد غذایی سریع تر و با کیفیت بهتری خشک می شوند و دیگر نیازی به قرار دادن آنها در مقابل آفتاب نیست.

 2. استرلیزه کردن مواد:

  امواج الکترومغناطیسی که توسط مایکروفر تولید می شود می تواند با نفوذ به عمق مواد غذایی، به تبخیر آب میان بافتی آنها کمک کند. پس در پاسخ به سوال مایکروفر چیست این مساله رشد باکتری ها را به میزان زیادی کاهش داده و در نتیجه موجب استرلیزاسیون مواد غذایی می شود.

 3. پخت گوشت و مرغ:

  اگر پخت مرغ و گوشت را در حالت عادی و بر روی اجاق گاز انجام دهید ممکن است لکه های خون ایجاد شده و یا سطح داخلی گوشت با وجود پخت سطح بیرونی، نپخته و خام بماند. اما اگر قبل از اینگه گوشت و مرغ را بپزید آن را مدتی در مایکروفر قرار دهید، به دلیل نفوذ امواج مغناطیسی به تمام نقاط داخلی و بیرونی و گرم شدن تمام قسمت ها، می توان زمان پخت را به میزان 50 درصد کمتر نمود.

 4. یخ زدایی مواد غذایی:

  یکی از کاربردهای جالب مایکروفر معتدل سازی دمای مواد غذایی و فرایند یخ زدایی آنها است. مایکروفر قابلیت یخ زدایی مواد در عرض تنها چند دقیقه را دارد که می تواند در مواقع لزوم قابلیتی بسیار کارآمد باشد.

اگر میخواهید درمورد مهم ترین کاربردهای اجاق مایکروویو که یک دستگاه آشپزخانه بسیار همه کاره است و طیف وسیعی از کاربردها را مانند گرم کردن و طبخ غذا، ضدعفونی کردن وسایل آشپزخانه، آبدارتر کردن مرکبات و حرارت دادن محصولات زیبایی ارائه می دهد؛ بیشتر بدانید به سایت ROSSE'S سر بزنید.

کاربرد مایکروفر چیست

اندازه مایکروفر

همان طور که اشاره کردیم مایکروفر در اندازه های مختلفی در بازار به فروش می رسد و هر فردی می تواند بر اساس نیازی که دارد اندازه مناسب را انتخاب و خریداری نماید. اما اگر میخواهید بدایند اندازه مناسب مایکروفر چیست باید بگویم برای یک خانواده معمولی که مایکروفر را برای طبخ غذا و یا گرم کردن مواد غذایی خریداری می کنند می توان اندازه های 20 تا 25 لیتری موجود در بازار را پیشنهاد کرد. 

البته لازم به ذکر است که مایکروفرهای معمولی موجود در بازار که مخصوص مصارف خانگی تولید شده اند ظرفیتی برابر با 25 لیتر دارند ولی در برخی از مدل ها نیز این میزان را تا 40 لیتر نیز افزایش داده اند که دلیل آن اضافه شدن آیتم هایی از قبیل فر همرفتی و گریل می باشد.

در نهایت دقت کنید که ظرفیت ماکروفرها که بر اساس لیتر نمایش داده می شود با اندازه ظاهری آنها متفاوت است و ممکن است مایکروفرهایی با ظرفیت های یکسان، به لحاظ ظاهری ابعاد متفاوتی داشته باشند. پس در زمان خرید به این مساله مهم بیشتر توجه کنید.

نظرات کاربران

دسته بندی ها
مقالات تصادفی
علت کم شدن مکش جارو برقی چیست؟

علت کم شدن مکش جارو برقی چیست؟

0 نظر چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

0 نظر چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
دلایل روشن نشدن قهوه ساز

دلایل روشن نشدن قهوه ساز

0 نظر چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
چرا مایکروفر صدا می دهد؟

چرا مایکروفر صدا می دهد؟

0 نظر چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
علائم تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

علائم تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

0 نظر چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
اطلاعات تماس

اصفهان - خیابان هاتف - تعمیرات زبردست

09130332302 info@tamiratesfahan.com
تماس