• شنبه - چهارشنبه 9:00 - 14:00 و 16:30 تا 21:00 پنجشنبه 9:00 - 14:00
 • info@tamiratesfahan.com

ممکن است در طول استفاده از مایکروفر، شاهد بروز جرقه در داخل آن شده و شوکه شوید. این مشکل به سادگی قابل حل می‌باشد. هرچند دلایلی برای بروز این مشکل وجود دارد، اما برخی موارد دیگر نیز وجود دارند که میتوانند علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی شما باشند. در ادامه این مقاله برای شما شرح خواهیم داد که چرا مایکروفر جرقه می‌زند؟
جرقه زدن مایکروفر، ناشی از عوامل متعددی می باشد که اگر این مشکلات برطرف نشوند، می‌تواند به مرور زمان به دستگاه شما آسیب برساند..

تشخیص دلیل جرقه زدن مایکروفر ال جی

قبل از هرچیزی، شما باید مایکروفر خود را بررسی کنید و برای تشخیص دلیل جرقه زدن به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • درب مایکروفر را باز کنید و با استفاده از نور کافی، تمام قسمت‌های داخلی مایکروفر را بررسی کنید.
 • جنس ظروفی که داخل مایکروفر گذاشته بودید را نیز بررسی کنید.
 • توجه داشته باشید که اخیرا با چه دستمالی داخل مایکروفر خود را تمیز کرده اید.
 • توجه کنید که داخل دستگاه شما زنگ زده نباشد.
 • و آخرین باری که داخل مایکروفر را تمیز کردید، را هم به خاطر بیاورید که چه زمانی بوده است.
 • بررسی علت‌های جرقه زدن مایکروفر ال جی

برای هرگونه تعمیر ماکروفر ال جی در اصفهان با ما تماس بگیرید👨‍🍳

09130332302
علت جرقه زدن مایکروفر ال جی چیست
علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

در ادامه 18 مورد از دلایل مهم جرقه زدن مایکروفر را برایتان شرح خواهیم داد:

 1. استفاده از ظروف فلزی

  رایج ترین دلیل جرقه زدن مایکروفر، استفاده از ظروف فلزی است. در دفترچه راهنمای مایکروفر نیز قید شده است که به هیچ وجه نباید از ظروف فلزی استفاده کنید. شما تحت هیچ شرایطی نباید از ظروف فلزی مانند ظروف تفلون، روحی، مسی، برنجی، نقره، استیل و حتی قوطی‌های کنسرو داخل مایکروفر استفاده کنید و در صورت بروز جرقه، سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کرده و سپس با استفاده از دکمه Stop، دستگاه را خاموش کنید.

 2. خراب شدن کاور هدایت کننده امواج مایکروفر علت جرقه زدن مایکروفر ال جی

  داخل مایکروفر، یک قطعه مستطیل شکل کوچکی در قسمت بالایی مگنترون قرار گرفته که همان کاور هدایت کننده امواج مایکروفر می‌باشد و بیشتر به نام فیلتر میکا نیز شناخته می شود. این قطعه دارای دو وظیفه بسیار مهم می باشد:

  • هدایت کردن امواج در داخل مایکروفر
  • پیشگیری از پرتاب شدن مواد غذایی به مگنترون

  این قطعه وظایف بسیار مهمی دارد و اگر به هر دلیلی این قطعه آسیب ببیند، عملکرد مایکروفر مختل می شود. همچنین در صورت خراب شدن این قطعه، مگنترون نیز آسیب می بیند که درصورت خراب شدن این قطعه، علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی بوده و حتما باید آن را تعویض نمایید. در غیر اینصورت، آسیب دیدن این قطعه در بازه زمانی کوتاهی باعث سوختن مگنترون نیز شود.

 3. خراب بودن المنت مایکروفر

  گاهی اوقات ممکن است با رعایت تمام موارد باز شاهد جرقه در دستگاه شوید. توصیه می‌شود که مایکروفر را به مدت 4 الی 5 ثانیه روشن کنید و بخشی که جرقه می زند را بررسی نمایید. اگر از قسمت بالا جرقه شکل گرفت، به احتمال زیاد مشکل از المنت می‌باشد. بهتر است دستگاه را به مدت چند دقیقه از برق جدا کنید و با استفاده از یک دستمال تمیز و خشک، المنت را تمیز کنید. سپس مجددا المنت مایکروفر را تست کنید. اگر باز هم مایکروفر جرقه زد، نشان دهنده خرابی المنت دستگاه می باشد. شما باید اقدام به تعمیر ماکروفر کنید.

 4. سوختن فیلتر اشعه

  فیلتر اشعه، همان سرنازل مگنترون است که از جنس سیلیکات آلومینیومی می باشد و کم پیش می‌آید که بسوزد. اما اگر طرز استفاده شما از مایکروفر نادرست باشد، قطعا شاهد آسیب این قطعه خواهید بود. سوختن فیلتر اشعه مایکروفر صرفا بستگی به نحوه استفاده شما دارد و اگر این قطعه بنابر هر دلیلی آسیب ببیند، شاهد جرقه زدن مایکروفر خواهید بود.

 5. خراب شدن دیود مایکروفر

  دیود، یکی از قطعات مهم مایکروفر است که در صورت خرابی به قطعات دیگر نیز آسیب می رساند و سبب جرقه زدن مایکروفر می شود. به طور کلی دیود قطعه‌ای است که از طریق خازن و ترانس، ولتاژ بالایی را برای فعالیت مگنترون ایجاد می‌کند و مگنترون مایکروفر نیز از طریق این ولتاژ، امواج لازم را برای گرم کردن غذا ایجاد می‌کند. تشخیص و عیب یابی سوختن دیود مایکروفر، بهتر است توسط کارشناسان ماهر انجام گیرد.

 6. مشکل مگنترون مایکروفر

  مگنترون مایکروفر نقش بسیار مهمی در عملکرد مایکروفر دارد و در صورت وجود هرگونه خرابی در این قطعه، مایکروفر کارکرد قبلی خود را از دست می دهد پس میتوان گفت یکی دیگر از علت جرقه زدن مایکروفر ال جی بشمار میرود. خراب شدن مگنترون مایکروفر از طریق ایجاد صداهای متعدد قابل شناسایی است . اگر در کنار این صداها، جرقه‌های متعددی را نیز داخل دستگاه مشاهده کردید باید فورا اقدام به تعمیر مگنترون مایکروفر در یک نمایندگی تعمیر ماکروفر در اصفهان نمایید چرا که این خرابی ها می‌تواند به سایر قطعات دستگاه نیز آسیب برساند.

 7. فرسوده شدن طبقه فلزی مایکروفر

  مایکروفر سه پایه فلزی دارد که برای تهیه و طبخ برخی غذاها، می توانید از آن استفاده نمایید. اما برحسب جنس و استقامتی که دارد، ممکن است بعد از مدتی استفاده آسیب ببیند و یا لایه پوششی خود را از دست بدهد و وقتی آن را در داخل مایکروفر قرار می‌دهید، جرقه‌های متعددی شکل بگیرد. بنابراین اگر در حالت عادی هیچ جرقه‌ای در دستگاه صورت نگیرد و فقط با قراردادن آن، جرقه‌های متعددی شکل بگیرد ، مشکل از سه پایه می‌باشد و باید آن را تعویض نمایید.

 8. نشت اشعه به دلیل سوراخ‌های ریز از دلایل جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

  مایکروفر هم مانند سایر ابزارهایی که استفاده می‌کنیم، ممکن است دچار مشکلاتی شود. یکی از این مشکلات، ایجاد سوراخ‌های ریز در بدنه داخلی دستگاه می باشد که با بروز این سوراخ ها، اشعه ایجاد شده، به سمت داخل و اتصالات مایکروفر ساطع می‌شوند. از این رو، این مشکل هم می‌تواند باعث جرقه‌های متعدد و هم باعث آسیب رساندن به سایر قطعات مایکروویو شود.

 9. جرقه زدن مایکروفر به دلیل خرابی جوجه گردان

  مایکروفرها، جایگاهی برای جوجه گردان دارند و شما می‌توانید مرغ را بدون آنکه داخل ظرفی بگذارید، از طریق جوجه گردان آماده طبخ کنید. اما محفظه داخلی مایکروفر که جوجه گردان در آن چفت می‌شود، دارای یک پوششی است که در حالت عادی هیچ گونه مشکلی برای شما به وجود نخواهد آورد اما اگر در طول زمان، این محفظه پوشش خود را از دست بدهد، باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود.

 10. کثیف بودن چرخ‌های ریلی ماکروفر

  اگر مایکروفر شما سینی دارد، در زیر سینی تعدادی چرخ وجود دارد که موتور گردان مایکروفر با استفاده از این چرخ‌ها، سینی را به گردش در می‌آورد و غذا را به صورت یکدست آماده طبخ می کند. اما این چرخ‌ها نیز ممکن است در طول زمان آسیب ببینند و پوشش ابتدایی را نداشته باشند. به همین دلیل اگر چرخ‌های ریلی مایکروفر کثیف باشند، جرقه‌های متعددی را ایجاد خواهند کرد. به همین علت توصیه می‌کنیم که بعد از هر بار استفاده از سینی، چرخ‌های زیرین آن را تمیز کنید.

 11. خراب بودن فن پخش کننده اشعه در مایکروفر

  اکثر مایکروفرها که در بازار موجود هستند، دارای فن پخش کننده اشعه هستند و وظیفه به چرخش درآوردن امواج و اشعه های تولید شده را برعهده دارند. این قطعه نیز دارای نقش مهمی در عملکرد کلی مایکروفر دارد و اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود، امواج تولید شده در یک نقطه متمرکز می‌شوند منجر به جرقه زدن مایکروفر می شوند.

 12. خالی روشن کردن مایکروفر

  یکی از نکات اساسی و اصولی که باید در استفاده از مایکروفر به آن توجه نمایید، این است که به هیچ وجه نباید مایکروفر را خالی، روشن کنید. این فرایند باعث می‌شود که امواج تولید شده درون مایکروفر، به بدنه داخلی آن ساطع شود و سبب آسیب رساندن به قطعات داخلی دستگاه شود که در این صورت قطعات داخلی و اصلی مایکروفر آسیب خواهند دید و با هر بار استفاده، شاهد بروز جرقه خواهید بود.

 13. از بین رفتن رنگ و لعاب داخل ماکروفر

  در قسمت داخلی مایکروفر، پوششی وجود دارد که به مرور زمان از بین می روند و شکل زنگ زده به خود می گیرند. با بروز چنین مشکلی شما شاهد بروز جرقه خواهید بود. راه حل این مشکل ایزوله سازی مایکروفر است به این معنا که یک لایه پوششی جدیدی درون مایکروفر شکل خواهد گرفت.

 14. کثیف بودن داخل ماکروفر

  بعد از پخت غذاها بایستی داخل مایکروفر را تمیز کنید. باید دستگاه را به صورت کامل تمیز کنید و اجازه ندهید که حتی قسمتی از داخل آن کثیف باشد. در غیر اینصورت مانع حرکت چرخ های ریلی سینی و جرقه زدن مایکروفر می شود.

 15. خراب شدن اتصالات داخلی مایکروفر

  ممکن است جرقه به علت اتصالات داخلی مایکروفر ایجاد شود. برای تشخیص این موضوع، بایداز متخصص و کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید.

 16. خراب بودن سینی ماکروفر

  جرقه زدن سینی مایکروفر ها نیز از عوامل بسیار مهم است. ممکن است سینی مایکروفر دچار خط و خش شود و شما شاهد جرقه‌های متعددی در حین روشن کردن مایکروفر شوید و یا المنت دستگاه آسیب دیده باشد و منجر به جرقه در سینی شود.

 17. سوختن و از بین رفتن ترانس علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

  وظیفه اصلی ترانس، تنظیم کردن جریان برق ورودی دستگاه می‌باشد. اما اگر به هر دلیلی آسیب ببیند، ممکن است کنترلی بر میزان جریان ورودی برق نداشته باشد و ولتاژ به صورت کم و زیاد منتقل شود و در نتیجه یکی از علت های جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی باشد. حتی می‌تواند اختلالاتی به سایر قطعات نیز وارد کند. بنابراین اگر احساس می‌کنید که ترانس مایکروفر ایراد پیدا کرده است، با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید.

 18. عدم تمیز کردن دستگاه با دستمال تمیز

  برای تمیز کردن هر یک از قطعات مایکروفر باید از دستمال خشک و تمیزی استفاده کنید. در غیر اینصورت، نه تنها مایکروفر شما تمیز نمی شود، بلکه لکه‌های روغن و مایعات نیز روی بدنه و قطعات مایکروفر به جا می‌ماند و سبب جرقه زدن مایکروفر می‌ شود.

در ادامه میتوانید مشاهده کنید که طبق توضیحات LG India چگونه استفاده نادرست از این دستگاه میتواند باعث جرقه زدن ماکروفر ال جی شود:

نظرات کاربران

دسته بندی ها
مقالات تصادفی
راهنمای عیب یابی انواع بخار شوی

راهنمای عیب یابی انواع بخار شوی

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
چرا ماکروفر روشن نمیشود؟

چرا ماکروفر روشن نمیشود؟

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
دلایل روشن نشدن قهوه ساز

دلایل روشن نشدن قهوه ساز

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
علائم تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

علائم تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
چرا مایکروفر صدا می دهد؟

چرا مایکروفر صدا می دهد؟

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
علت کم شدن مکش جارو برقی چیست؟

علت کم شدن مکش جارو برقی چیست؟

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی چیست؟ 

علت داغ شدن بیش از حد جاروبرقی چیست؟ 

0 نظر شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
اطلاعات تماس

اصفهان - خیابان هاتف - تعمیرات زبردست

09130332302 info@tamiratesfahan.com
تماس